„Za cisára pána“ (9. - 24. 10. 2014)

Výstava Za cisára pána bola v poradí pätnástym prezentačným projektom študentov nitrianskej muzeológie. Výber prezentovanej témy podnietilo globálne pripomínanie si stého výročia vypuknutia jedného z najväčších vojnových konfliktov v dejinách ľudstva. Z hľadiska typológie múzejných programov ju možno klasifikovať ako „edukačnú“ s cieľom distribúcie informácií smerujúcich k vytvoreniu poznatku na báze neformálneho zážitkového učenia sa. Primárnu cieľovú skupinu predstavovali žiaci druhého stupňa ZŠ v nadväznosti na štátny vzdelávací program (8. a 9. ročník) a študenti stredných škôl. Sekundárne sa výstava orientovala i na mladších recipientov (1. stupeň ZŠ) prostredníctvom modifikácie lektorského slova a libreta. Z hľadiska geografického vymedzenia išlo o deti a mládež Nitry a blízkeho okolia. Zámerom tvorcov bolo priblížiť múzejnému publiku (deti a mládež) negatívne dopady svetovej vojny na človeka optikou vojaka a zároveň znázorniť dôsledky trvania vojnového stavu pre každodenný život civilného obyvateľstva v zázemí. Pri výbere prezentačných prostriedkov bol dôraz kladený na zážitkovosť a implementáciu princípov humanizácie dejepisného vyučovania. Uvedené ambície vyústili do prirodzeného odklonu od faktografie a priniesli pokus o vyvolanie empatie, zaujatie správneho hodnotového postoja, odsúdenie agresie a násilia ako univerzálne platnej spoločenskej normy. Výstavu si prezrelo 1435 návštevníkov, z ktorých väčšina predstavovala primárnu cieľovú skupinu projektu. Výrazné percento tvorili už naši stáli priaznivci reprezentovaní zanietenými učiteľmi dejepisu nitrianskych základných škôl.Výstava Za cisára pána bola v poradí pätnástym prezentačným projektom študentov nitrianskej muzeológie. Výber prezentovanej témy podnietilo globálne pripomínanie si stého výročia vypuknutia jedného z najväčších vojnových konfliktov v dejinách ľudstva. Z hľadiska typológie múzejných programov ju možno klasifikovať ako „edukačnú“ s cieľom distribúcie informácií smerujúcich k vytvoreniu poznatku na báze neformálneho zážitkového učenia sa. Primárnu cieľovú skupinu predstavovali žiaci druhého stupňa ZŠ v nadväznosti na štátny vzdelávací program (8. a 9. ročník) a študenti stredných škôl. Sekundárne sa výstava orientovala i na mladších recipientov (1. stupeň ZŠ) prostredníctvom modifikácie lektorského slova a libreta. Z hľadiska geografického vymedzenia išlo o deti a mládež Nitry a blízkeho okolia. Zámerom tvorcov bolo priblížiť múzejnému publiku (deti a mládež) negatívne dopady svetovej vojny na človeka optikou vojaka a zároveň znázorniť dôsledky trvania vojnového stavu pre každodenný život civilného obyvateľstva v zázemí. Pri výbere prezentačných prostriedkov bol dôraz kladený na zážitkovosť a implementáciu princípov humanizácie dejepisného vyučovania. Uvedené ambície vyústili do prirodzeného odklonu od faktografie a priniesli pokus o vyvolanie empatie, zaujatie správneho hodnotového postoja, odsúdenie agresie a násilia ako univerzálne platnej spoločenskej normy. Výstavu si prezrelo 1435 návštevníkov, z ktorých väčšina predstavovala primárnu cieľovú skupinu projektu. Výrazné percento tvorili už naši stáli priaznivci reprezentovaní zanietenými učiteľmi dejepisu nitrianskych základných škôl.

(text S. Eliašová)

Fotogaléria: